Forskere fra Cicero Senter for klimaforskning, advarer mot at gjennomsnittstemperaturen på jorden kan stige med fem grader.
Verdens CO2-utslipp øker raskere enn hva noen kunne gjette. Til tross for finanskrise, økte CO2-utslippene i verden med 3 prosent fra 2010 til 2011.

Nye tall viser at utslippene fortsetter å øke i 2012.
Nå advarer to forskere ved Cicero Senter for klimaforskning mot konsekvensene. Om ikke utslippene snart reduseres, kan gjennomsnittstemperaturen øke med hele fem grader innen utgangen av dette århundret, advarer de.
Verste scenario
Det er seniorforsker Glen Peters og Robbie Andrew, som står bak studien, som trykkes i tidsskriftet Nature Climate Change nå i desember.
I gjennomsnitt har de globale CO2-utslippene økt med 3,1 prosent hvert år siden årtusenskiftet, står det å lese i artikkelen. De to viser at utslippsbanen følger et av FNs klimapanels aller verste scenarioer.
Under FNs klimakonferanse i Doha forhandler verdens land nå om en avtale som kan begrense den globale oppvarmingen til 2 grader. Men skal vi tro de to Cicero-forskerne, er dette målet nå knapt mulig å nå. De mener vi i framtiden må fjerne CO2 fra atmosfæren, for å få temperaturen ned igjen.
– Vi er i ferd med å gjøre oss avhengige av teknologier som ikke er ferdig utviklet. Det er veldig usikkert hvor mye disse kan bidra til å senke fremtidige utslipp, sier hovedforfatter Glen Peters i en pressemelding.
Les mer på sidene til Cicero.
Les mer:
Drivhusefffekten truer norskmat
Skriver under på ny klimaavtale